Екскурсія в світ професій

Всім відомо, що профорієнтація – один із найважливіших напрямів у роботі будь-якого навчального закладу.

Сьогодні існує ряд специфічних проблем у професійному самовизначенні молоді, що призводять до розгубленості не тільки багатьох випускників шкіл, їх батьків, але й педагогів. Серед цих проблем можна виділити низьку престижність робітничих професій через пропагування школою і засобами масової інформації вищої освіти.

У цій ситуації актуально і гостро постає проблема конкретної допомоги молоді в професійному самовизначенні. Необхідно формувати готовність випускників школи до усвідомленого вибору професії, де праця є не тільки гострою необхідністю, але й багатогранним і складним процесом. Для цього потрібна систематична, послідовна і довготривала робота. Забезпечити ефективність цього процесу може тільки чітко поставлена профорієнтаційна робота, що враховує всю різноманітність впливів на вибір молодою людиною професії.

Звичайно, професійно-технічна освіта не може стояти осторонь проблем професійної орієнтації. Адже набір учнів на навчання, їх спрямування на майбутнє професійне зростання, забезпечення адаптації молодих людей до майбутньої професії відбувається в процесі навчання головним чином у школі, а потім і в обраних навчальних закладах. Традиційно склалася система професійної орієнтації, за якої більшість молоді прагне вступити до вузу й ігнорує професійні училища. Таку ситуацію можна пояснити тим, що у свідомості школярів ореолом престижу є професії, які вимагають вищої освіти, а не робітничі професії.

Робітничі професії недооцінюються, хоча вони є затребуваними на ринку праці..

У зв’язку з цим величезну увагу необхідно приділяти проведенню цілеспрямованої роботи з профорієнтації серед молоді і не тільки нашого району, а й сусідніх. Від цього залежатиме з якими знаннями про майбутню професію і якою мотивацією до її оволодіння увійде випускник у подальше життя.

У цьому році ми посилили і урізноманітнили профорієнтаційну роботу ліцею. Крім постійного розповсюдження буклетів, брошур та іншого інформаційного матеріалу про наш навчальний заклад, агітації в школах нашого та сусідніх районах, рекламних оголошень про прийом на сайті ліцею та в газетах наприкінці лютого у ДНЗ «Великобілозерський професійний аграрний ліцей» пройшов День відкритих дверей під назвою «Екскурсія в світ професій».

До нашого ліцею завітали гості – понад 60 учнів 9-х класів загальноосвітніх навчальних закладів Великобілозерської об’єднаної територіальної громади та інші бажаючі. В актовій залі вони отримали інформацію про наш навчальний заклад: набір по спеціальностям, правила прийому, про наш колектив. Майстри виробничого навчання з професій кухарі, електромонтери, електрогазозварники та трактористи-машиністи сільськогосподарського виробництва цікавими фільмами презентували свої професії.

Після першої частини зустрічі гості, розділившись на чотири групи, відвідали екскурсії по майстернях та лабораторіям, де мали змогу більше «зануритися» у світ професій. «Електромонтери» прослухали цікаву розповідь про історію виникнення джерел світла від звичайних скіпок та свічок до сучасних діодних ламп, побачили дослід, як з’являється електрична дуга. «Трактористи та слюсарі» ознайомилися з будовою двигунів, складали міні-проект з будови автомобіля, відповідали на питання вікторини. «Електрогазозварники» освоювали ази зварювання металів. А тимчасові кухарі ознайомилися з основами сервіровки столу та взяли участь у майстер-класі з оздоблення пряників, якими потім і смакували ж.

Наприкінці зустрічі наших гостей пригостили в їдальні ліцею бутербродами, солодкими пиріжками та гарячим чаєм. Також на згадку про день проведений в стінах нашого закладу освіти кожен учень отримав магнітики з символікою ліцею та брошури з правилами прийому.

Сподіваємося, що багатьом сподобалося це свято, та вони згодом стануть учнями нашого ліцею.

Петрова В.М.,
заступник директора з виховної роботи
ДНЗ «Великобілозерський ПАЛ»