Масляна 2018

У ДНЗ «Запорізький професійний ліцей залізничного транспорту» 12 лютого 2018 року розпочалося традиційне святкування Масляної.

Під час заходу, учні на чолі з майстром виробничого навчання Чумак Ганною Олегівною, розповіли про Масляну, яка була першим весняним обрядом у слов’ян. Звичай передбачав проводи зими та зустріч весни. Після появи християнства Масляну почали відзначати в останній тиждень перед Великим постом. Особливостями свята є  млинці та народні гуляння.

На сцені учні в сучасній інтерпретації відтворили давні звичаї та традиції Сиропусного тижня: у понеділок та вівторок люди збиралися разом і відзначали початок Масляної («зустріч», «загравання»), у середу господині готували святковий стіл («ласунка»),  у четвер збиралися на масові народні гуляння («розгуляй»), у п’ятницю тещі пригощали млинцями зятів (тещині вечори), у суботу молода невістка запрошувала до себе рідню («посиденьки зовиці»), у неділю перепрошували у близьких та знайомих («прощена неділя»). Ще організатори та учасники влаштували цікаву інсценізацію Проводів зими та Зустрічі весни. Провели цікаві ігри та захопливі конкурси. Усі охочі учні взяли активну участь у забавах і в подарунок отримали святкові солодощі.

У п’ятницю відбулася найяскравіша частина свята. Учні 1-3 курсів влаштували святковий ярмарок. На столах рясніли млинці з овочами,  солодким сиром та родзинками, яблуками та корицею, зі сметаною, повидлом та медом. Учні з задоволенням куштували приготовані власноруч смаколики, бо наші предки вважали, що чим більше млинців людина з’їсть протягом Масляної, тим щасливішим буде рік.

Завершилися гуляння спалюванням  Масляної ляльки, що уособлює злу, холодну зиму. Таким чином попрощалися з зимою та зустріли ранню весну.

Всім глядачам та учасникам надовго запам’ятається це яскраве свято, бо організатори зробили черговий  крок до популяризації давніх звичаїв та традицій українського народу.

                                                                                           Лигаркова О. М.,
викладач української мови і літератури
ДНЗ «Запорізький ПЛЗТ»