Вебінар «Формування професійної компетентності випускника ЗП(ПТ)О через реалізацію міжпредметної інтеграції»

14 червня 2018 року у Науково-методичному центрі професійно-технічної освіти у Запорізькій області відбувся вебінар за темою «Формування професійної компетентності випускника ЗП(ПТ)О через реалізацію міжпредметної інтеграції».

Оксана Павлова, методист ДНЗ «Запорізький політехнічний центр професійно-технічної освіти», на початку свого виступу наголосила, що знання з різноманітних галузей тепер не ізольовані, не уособлені, вони стають найбільш дієвими при врахуванні зв’язку між науками. Зв’язок між навчальними предметами є відображенням зв’язків між відповідними науками, кожна з яких у своїй галузі вивчає єдиний, об’єктивно існуючий матеріальний світ. Метою впровадження міжпредметних зв’язків у процесі підготовки кваліфікованих робітників у закладі професійної освіти є:
– забезпечення логічного зв’язку при вивченні всіх предметів
навчального плану відповідно до вимог кваліфікаційної характеристики;
– становлення конкретних зв’язків між предметами загальноосвітнього та професійного циклів;
– знаходження найбільш ефективних засобів, шляхів і форм
розкриття зв’язків в процесі вивчення кожного предмета.

Спікер розповіла, що педагогічний колектив навчального закладу прийшов до висновку, що резерви міжпредметного зв’язку використовуються не повністю. Тому активом методичного кабінету, під керівництвом методиста, був складений алгоритм реалізації даного напрямку роботи, який складався з наступних етапів: визначення напрямів, професій; визначення навчальних предметів; створення творчої групи; визначення орієнтованих термінів; складання плану реалізацій. Творча група, до якої увійшли викладачі професійних дисциплін з даних професій та викладачі природничо-математичного циклу окреслила основні заходи необхідні для встановлення й реалізації міжпредметних зв’язків через:
– ретельне вивчення членами творчої групи рекомендацій, наданих навчальними програмами в розділах «Міжпредметні зв’язки» з кожного предмета;
– вивчення навчальних планів і матеріалу підручників суміжних предметів;
– аналіз додаткової наукової, науково-популярної та методичної літератури з предметів, що підлягали встановленню міжпредметних зв’язків;
– проведення спільних засідань членів творчої групи та майстрів виробничого навчання;
– проведення відкритих уроків членами творчої групи з висвітленням міжпредметних зв’язків;
– проведення бінарних уроків;
– проведення екскурсій на підприємства-замовники робітничих кадрів для викладачів предметів природничо-математичного циклу;
– стажування викладачів професійних дисциплін, які входять до творчої групи на підприємствах.

На завершення, пані Оксана підкреслила, що наявність взаємозв’язку загальноосвітніх предметів з професійними підвищує якість засвоєння знань та умінь учнями, сприяє формуванню їх світогляду і наукової картини світу. Звідси можна зробити висновок, що взаємозв’язок знань з різних предметів є однією їз найважливіших умов підвищення рівня професійної компетентності учнів закладів професійної освіти.

Презентація “Роль міжпредметних зв’язків у формуванні професійної компетентності учнів професійних закладів освіти” (Павлова О.Є.)