Уроки історії

«Історія – скарбниця наших діянь, свідок минулого, приклад і повчання для сьогодення, застереження для майбутнього». Міґель де Сервантес Сааведра.

Навіщо вивчати власну історію? «Історія існує не тільки для того, щоб її вчити. Вона дає ширші можливості, ширший контекст розуміння того, що відбувається саме зараз». Ангеліна Січкаренко.

Сьогодні наша країна переживає важкі випробування. Війна вплинула на кожну сферу життя, але ми  віримо в краще майбутнє та не забуваємо про значущість освіти. Після закінчення війни учням знадобляться знання, що допоможуть працювати, розвиватися, будувати кар’єру і відновлювати країну. Сьогодні ми разом творимо і пишемо нову історію. Історична освіта формує свідомих громадян України.

30 березня 2023 року в онлайн режимі на платформі Zoom відбувся обласний семінар викладачів суспільних дисциплін на тему «Формування предметних компетентностей на уроках історії». У семінарі взяли участь 28 викладачів закладів професійної (професійно-технічної) освіти області.

На початку семінару виступила методист Науково-методичного центру професійно-технічної освіти у Запорізькій області Лілія Четверякова, яка звернула увагу присутніх на актуальність теми семінару та зазначила, що сучасний компетентнісний підхід до навчання потребує зміни стереотипів як у плануванні уроків, так і в організації пізнавальної діяльності здобувачів освіти. Все це потребує нових підходів у формуванні предметних компетентностей.

Викладач ДНЗ «Запорізький будівельний центр професійно-технічної освіти» Ніна Євдощенко презентувала свій досвід з теми «Формування предметних компетентностей на уроках історії», акцентувала увагу присутніх на характеристиці методичних аспектів вивчення історії.

Викладач ДНЗ «Запорізьке вище професійне училище моди і стилю» Наталя Хмура ознайомила учасників семінару з використанням елементів STEM-освіти на уроках історії, поділилася досвідом розробки та реалізації STAM проєкту «Знайомтесь, Європейський союз!».

Учасники семінару із зацікавленістю послухали доповідь викладача ДНЗ «Багатопрофільний центр професійно-технічної освіти» Ірини Лапченко, яка поділилася власним досвідом викладання історії в сучасних умовах, розповіла про виклики і проблеми сьогодення, зупинилась на питаннях оновлення навчальних програм і підручників з історії України. Викладач підкреслила, що під час викладання предмета «Історія України» треба акцентувати увагу здобувачів освіти на ідеї української державності як консолідуючого чинника розвитку суспільства й нації.

Сучасна освіта потребує від педагогічних працівників високого рівня інформаційної грамотності та цифрової компетентності, навичок роботи з онлайн-ресурсами, навчальними програмами. Це зобов’язує викладачів бути в тренді з часом, використовувати цифрові технології та технології дистанційного навчання в освітньому процесі. З характеристикою інноваційних освітніх інструментів виступив викладач ДНЗ «Бердянський центр професійно-технічної освіти» Олександр Д’яків, який відзначив, що інформаційно-комунікативні технології стають необхідним компонентом уроку історії в сучасній освіті.

Цікавою і змістовною була доповідь викладача ДНЗ «Запорізьке вище професійне училище «Моторобудівник» Євгена Козуля «Формування дослідницьких компетентностей на уроках історії». Викладач проаналізував основні види дослідницької діяльності здобувачів освіти: робота з історичними джерелами; з різними версіями, точками зору, оцінками; пізнавальні завдання (висування гіпотез, версій, завдання на аналогію, дедукцію, індукцію); творчі завдання (есе, портрет історичного діяча та інших); проектно-дослідницька діяльність. Особливу увагу пан Євген приділив проектно-дослідній роботі (проєкт «Перші постріли революції в Олександрівську», «Вистава-дослідження присвячена Голодомору 1932-33 років»). Доповіді викликали значний інтерес і зацікавлення серед учасників семінару. По закінченню виступів викладачі обмінялися думками та поділилися власним досвідом.

З інформацією щодо проведення обласних масових заходів у 2023 році виступила методист Науково-методичного центру професійно-технічної освіти у Запорізькій області Лілія Четверякова.

Бажаємо всім педагогічним працівникам творчої енергії, натхнення, успіхів у роботі! Ми разом, ми єдині, ми працюємо, и ми переможемо!

Більше фото, ящо натисніть на іконку facebook