Хмарні сервіси – від новизни до повсякдення

27 квітня 2017 року в ДНЗ «Запорізьке вище професійне училище» відбувся майстер-клас з використання Google Форм та технологій Web 2.0 для організації навчального процесу і розширення функціоналу персональних блогів.

Для майстрів виробничого навчання і викладачів було запропоновано ознайомитися з найбільш характерними представниками хмарних сервісів, які дозволяють в інтерактивній онлайн-формі здійснити актуалізацію опорних знань, організувати контроль знань на уроках та в позаурочній діяльності, урізноманітнити форми логічних вправ, інтелектуальних ігор та завдань.

Знайомство з хмарними сервісами відбувалося за двома напрямками. Представники першого напрямку дозволяють розв’язати проблему індивідуалізації контролю, максимізувати ступінь одночасного охоплення учнів, навіть в умовах відсутності комп’ютерів.

Сервіси, представники другого напрямку, навпаки, дозволяють організувати колективне виконання інтерактивних онлайн-вправ безпосередньо на уроці (потребують контролю з боку викладача/майстра), або працюють як вправи-тренажери без яскраво вираженої функції збирання інформації про перебіг і результати виконання вправ.

У першому випадку мова йде про застосування Google Форм в режимах як опитування (наприклад для організації етапу рефлексії), так і тестування. Особливістю цього засобу є те, що використання його адаптовано як для стаціонарних, так і для мобільних комп’ютерних засобів (ноутбуків, планшетів, смартфонів). А враховуючи те, що більшість учнів зараз «озброєні» саме цими мобільними пристроями, можливість провести одночасне тестування з учнями всієї групи, отримати детальний звіт по кожному, хто брав участь в тестуванні, відкриває нові перспективи перед педагогічними працівниками. Знайомство з порядком роботи в додатку Google Форми відбулося завдяки виступу методиста училища Кулинич Олени Анатоліївни.

Яскравим представником сервісів другої групи є LearningApps.org – сервіс, де розміщено цілу колекцію готових інтерактивних та мультимедійних навчальних блоків, існує можливість створювати власні різноманітні завдання і вправи. Яскравий виступ-презентація можливостей цього сервісу викладача Войтюк Тетяни Миколаївни зацікавила багатьох викладачів і майстрів, спонукала замислитися над перспективами застосування цього сервісу.

Крім детального ознайомлення з вже зазначеними сервісами, педагогічним працівникам було запропоновано самостійно ознайомитися з такими хмарними сервісами, як Online Test Pad – конструктором тестів (+ опитування, кросворди, логічні ігри і завдання, з можливістю створення віртуального офісу для організації роботи з учнями); онлайн редактором кросвордів Фабрика кросвордів.

За підсумками майстер-класу, з метою подальшого планування тематики та форм організації методичної діяльності, всім педагогічним працівникам було запропоновано пройти опитування Майстер-клас.

Кулинич О.А.,
методист
ДНЗ «Запорізьке ВПУ»