Обласний онлайн-семінар викладачів суспільних дисциплін

Мотивація навчальної діяльності учнів є невід’ємним і обов’язковим елементом будь-якого уроку, бо основним у педагогічному мистецтві вчителя є вміння спонукати, а не примушувати. Найбільш ефективними є підходи, які направлені на те, щоб залучати учнів у активне, спільне і засноване на критичному аналізі навчання.

04 березня 2021 року на базі Державного навчального закладу «Мелітопольський багатопрофільний центр професійно-технічної освіти» пройшов обласний онлайн-семінар викладачів суспільних дисциплін за темою «Формування мотивації пізнавальної діяльності здобувачів освіти в контексті компетентнісного підходу до організації освітнього процесу на уроках історії», в якому взяли участь 30 викладачів історії Запоріжжя та області.

З вітальним словом до учасників семінару звернулася методистка Науково-методичного центру професійно-технічної освіти Лілія Четверякова, яка акцентувала увагу присутніх на необхідності опанування способами створення на уроці такого навчального середовища, у якому б учні відчували внутрішню потребу вчитися.

Спеціалістка вищої категорії Михайлова Наталія, викладачка ДНЗ «Мелітопольський професійний аграрний ліцей», презентувала власний досвід на тему «Формування мотивації пізнавальної діяльності здобувачів освіти на уроках історії шляхом використання прийомів візуалізації та впровадження інтерактивних технологій». Пані Наталія продемонструвала, як на основі безпосереднього сприйняття предметів чи за допомогою  зображень у процесі навчання в учнів формуються образні уявлення і поняття про історичне минуле, навела приклади використання технології Скрайбінгу).

Викладачка ДНЗ «Запорізький професійний торгово-кулінарний ліцей» Христенко Ольга поділилася досвідом з теми «Формування мотивації пізнавальної діяльності здобувачів освіти засобами технології критичного мислення». Спікерка показала приклади використання різних методів і прийомів технології критичного мислення на уроках історії («Асоціативний кущ», «Тонкі та товсті питання», «Займи позицію» тощо). Такі методи  розвивають в учнів критичне мислення: вміння аналізувати, зіставляти, узагальнювати історичну інформацію, аргументувати власну точку зору в оцінці історичних процесів.

Цікавим та змістовним був виступ викладачки ДНЗ «Мелітопольський професійний аграрний ліцей» Бут Ганни, яка розповіла про ігрові методики та їх використання на уроках громадянській освіті. Пані Ганна акцентувала увагу присутніх на основних етапах створення дидактичної гри та презентувала авторську гру-конструктор «Один, два – твої права». Основні тематичні блоки такі: «Захист прав людини», «Моя ідентичність», «Культура і соціум», «Що означає бути молодими активними громадянами», «Україна – європейська країна», «Стереотипи та дискримінація», «Права людей і мистецтво».

Викладачка ДНЗ «Мелітопольський багатопрофільний центр професійно-технічної освіти» Ольга Шерганова ознайомила присутніх з інструкційно-технологічної карткою до створення історичного фільму, детально розповіла про 10 кроків роботи у програмі Sony Vegas Pro 13.0.

Учасники семінару із задоволенням взяли участь у роботі творчих груп. Під керівництвом методистки Лілії Четверякової викладачі обговорили такі питання:

  1. Способи формування в учнів позитивного ставлення до навчання.
  2. Поради викладачу-початківцю «З чого починається ефективний урок історії?».
  3. Головні вимоги до сучасного уроку історії.

Бажаємо всім педагогічним працівникам творчої енергії, натхнення, успіхів в роботі!