Друга частина семінару-тренінгу «Методика впровадження програми виховних заходів з протидії торгівлі людьми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадська позиція» у навчальних закладах»

Український фонд «Благополуччя дітей» у партнерстві з представництвом Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади при сприянні Міністерства освіти і науки України згідно з наказом № 405 від 08 квітня 2016 року «Про затвердження плану заходів щодо запобігання торгівлі людьми на період до 2020 року» реалізує проект «Впровадження програми з попередження торгівлі людьми в інститутах післядипломної педагогічної освіти, ІІІ фаза».

З 13 по 15 грудня 2017 року у місті Києві відбулась друга частина семінару-тренінгу «Методика впровадження програми виховних заходів з протидії торгівлі людьми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадська позиція» у навчальних закладах».

У семінарі-тренінгу брали участь представники п’яти областей:
• Запорізька область;
• Херсонська область;
• Сумська область;
• Кіровоградська область;
• Полтавська область.

Від Запорізької області брали участь представники Науково-методичного центру професійно-технічної освіти у Запорізькій області Матюріна Тетяна і Тарасенко Олена.

На заході розглядалися такі питання:
• «галерея досвіду» – перший досвід впровадження програми виховних заходів з попередження торгівлі людьми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція»: набуття, складності, перспективи;
• практичне відпрацювання та представлення тематичних блоків програми виховної роботи з питань протидії торгівлі людьми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція»;
• алгоритм впровадження програми виховної роботи «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція»;
• робота з батьками з питань безпечної міграції та попередження торгівлі людьми;
• комікси як метод кейсів у профілактичній роботі. Використання навчальних настільних ігор у роботі з попередження торгівлі людьми;
• електронний курс «Торгівля людьми – сучасне рабство». Програма соціально-фінансової освіти й виховання підлітків. Професійне самовизначення старшокласників як умова досягнення благополуччя.

Упровадження в навчально-виховний процес програми виховної роботи «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція» є ефективним елементом профілактики торгівлі людьми у громаді, а також новітнім методом пропагандистсько-просвітницької діяльності, що гарантує захищеність підростаючого покоління.

 Методичні рекомендації “Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція”

Участь у семінарі-тренінгу «Методика впровадження програми виховних заходів з протидії торгівлі людьми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція» у навчальних закладах»

З 22 по 24 листопада 2017 року у місті Києві відбулась перша частина семінару-тренінгу «Методика впровадження програми виховних заходів з протидії торгівлі людьми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція» у навчальних закладах». Протягом 2017/2018 навчального року Український фонд «Благополуччя дітей» у партнерстві з Представництвом Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади при сприянні Міністерства освіти і науки України реалізує проект «Впровадження програми з попередження торгівлі людьми в інститутах післядипломної педагогічної освіти, ІІІ фаза».

У семінарі-тренінгу брали участь представники Науково-методичного центру професійно-технічної освіти у Запорізькій області Матюріна Тетяна Володимирівна і Тарасенко Олена Сергіївна. На заході розглядали такі питання: «Торгівля людьми як соціальна проблема сучасності», «Теоретико-методологічні основи програми виховних заходів з попередження торгівлі людьми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція», «Особливості впровадження програми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція» у професійно-технічних навчальних закладах та загальноосвітніх школах-інтернатах».

Підвищення професійної майстерності бібліотекарів професійно-технічних навчальних закладів

Протягом 07-08 листопада 2017 року на базі комунального закладу «Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека» Запорізької обласної ради відбувся семінар-тренінг за темою «Впровадження УДК в практику роботи бібліотек». Захід проведено для бібліотекарів професійно-технічних навчальних закладів м. Запоріжжя.

У семінарі-тренінгу взяла участь методист Науково-методичного центру професійно-технічної освіти у Запорізькій області Мухіна Людмила Іллівна. Провели семінар-тренінг фахівці Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки Горбачова Тетяна Олександрівна, завідуюча відділом обробки документів та каталогізування та Самсоненко Любов Миколаївна, провідний бібліотекар.

В перший день семінару-тренінгу слухачі ознайомились з особливостями методики індексування видань за Універсальною десятковою класифікацією, слухали про побудову та властивості УДК, її роль у світі та становлення і розвиток УДК в Україні.

Фахівці Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки акцентували увагу на виданні УДК українською мовою, презентували «Таблиці зіставлення індексів ББК і УДК».

Другий день семінару-тренінгу був присвячений практичним заняттям, де бібліотекарі мали можливість використати набуті знання.

Працівники бібліотек професійно-технічних навчальних закладів отримали багато корисної інформації і відповіді на свої запитання щодо методики переведення існуючих фондів бібліотек ПТНЗ з системи ББК на УДК.

Засідання Клубу лідерів учнівського самоврядування професійно-технічних навчальних закладів Запорізької області

20 квітня 2016 року на базі ДНЗ «Мелітопольський будівельний центр професійно-технічної освіти» відбулося засідання Клубу лідерів учнівського самоврядування професійно-технічних навчальних закладів Запорізької області на тему «Лідерство як фактор формування внутрішньої активної позиції майбутнього громадянина». У засіданні Клубу брали участь лідери учнівського самоврядування та заступники директорів з виховної роботи ПТНЗ області.

Відкрили семінар та привітали присутніх Прийменко Галина Володимирівна, головний спеціаліст Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації та Грищенко Наталія Петрівна, методист Науково-методичного центру професійно-технічної освіти у Запорізькій області. Про перспективи розвитку навчального закладу в сучасних соціально-економічних умовах розповів Єременко В’ячеслав Миколайович, директор ДНЗ «Мелітопольський будівельний центр професійно-технічної освіти». Дорохова Леся Миколаївна, заступник директора з виховної роботи та Грідасова Христина президент учнівського самоврядування ДНЗ «Мелітопольський будівельний центр професійно-технічної освіти» поділились досвідом організації та діяльності учнівського самоврядування у навчальному закладі.

Колтунова Надія Володимирівна, практичний психолог та Брага Олександра Миколаївна, соціальний педагог ДНЗ «Мелітопольський будівельний центр професійно-технічної освіти» для молодих лідерів провели тренінг «Формула успіху лідера», а учасники заходу поділились досвідом роботи та своїми досягненнями.

У цей час заступники директорів з виховної роботи ПТНЗ області вирішували питання організації зайнятості, відпочинку та оздоровлення учнів влітку 2016 року. Прийменко Галина Володимирівна приділила увагу соціальній роботі з дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування. Методист Науково-методичного центру професійно-технічної освіти у Запорізькій області Шкроботько Олена Олександрівна доповіла про стан реалізації проекту «Підвищення обізнаності вразливих дітей та молоді щодо безпечної міграції та працевлаштування» у навчальних закладах області.

Молодіжна театральна студія «АРТ» ДНЗ «Мелітопольський будівельний центр професійно-технічної освіти» під керівництвом Колтунової Надії Володимирівни представила гостям виставу «Черствість душі чи творення добра», де висвітлювались вічні питання добра і зла, справедливості, уміння співпереживати чужій біді та любити людей.

По закінченню засідання Клубу Прийменко Галина Володимирівна вручила лідерам учнівського самоврядування професійно-технічних навчальних закладів Запорізької області сертифікати учасника тренінгу «Формула успіху лідера».

Грищенко Н.П.,
Шкроботько О.О.,
методисти НМЦ ПТО у Запорізькій області

Навчання педагогічних працівників у ДНЗ «Мелітопольський професійний аграрний ліцей»

11-12 лютого 2016 року на базі ДНЗ «Мелітопольський професійний аграрний ліцей» проводиться навчанняНавчання педагогічних працівників у ДНЗ "Мелітопольський ПАЛ" педагогічних працівників навчальних закладів Запорізької області з методики викладання нового предмету для старшокласників (курсу за вибором) «Кроки до порозуміння», який реалізується в рамках освітнього проекту для шкільної молоді «Враховуй різницю» Інститутом педагогіки НАПН спільно з Всеукраїнською організацією «Вчителі за демократію та партнерство». У проекті беруть участь 23 навчальні заклади міста Мелітополь, а також Мелітопольського, Веселівського, Приазовського та Якимівського районів.

Інноваційний освітній проект створений з метою навчання дітей орієнтуватися в інформаційному просторі, формуючи свою власну думку в умовах військово-політичного конфлікту, що відбувається на сході України; разом з тим вчить поважати іншу думку стосовно тієї чи іншої події.

Навчання педагогічних працівників у ДНЗ "Мелітопольський ПАЛ"Перший день навчання був надзвичайно насичений різноманітними формами та методами сучасної педагогічної науки. Інноваційні вправи мали практичну спрямованість, адже краще зробити, ніж почути. Навчання проводиться за розробленим та апробованим підручником, в якому послідовно та логічно побудовані вправи, які можно застосовувати не тільки при вивченні цього предмету, а й у навчально-виховному процесі в цілому.

Педагогічний колектив ліцею завжди прагне до саморозвитку та набуття нових знань. Так, у листопаді минулого року ДНЗ «Мелітопольський ПАЛ» брав участь в апробації цього предмету, а сьогодні викладачі ліцею разом з тренерами проекту допомагають навчати інших.

Мирошниченко О.П.,
заступник директора з ВР
ДНЗ «Мелітопольський ПАЛ»

Cемінар-тренінг бібліотекарів ПТНЗ Запорізької області

09 листопада 2015 року в Запорізькій обласній бібліотеці для юнацтва відбувся семінар-тренінг бібліотекарів професійно-технічних навчальних закладів Запорізької області за темою «Сучасний бібліотекар. Крок за кроком».

На семінарі були присутні представники Запорізької обласної бібліотеки для юнацтва, бібліотекарі ПТНЗ Запорізької області.

Відкрила захід Пацей Л.Г. – методист НМЦ ПТО у Запорізькій області, яка ознайомила присутніх з програмою семінару-тренінгу.

Директор Запорізької обласної бібліотеки для юнацтва Писанець В.В. доповіла про перспективи розвитку бібліотечної справи. Також вона розповіла про відвідування VI Львівського бібліотечного форуму «Бібліотека – стратегія розвитку», який проходив під гаслом: «Стратегія – не просто покращення, а переосмислення того, що ми робимо». Вікторія Володимирівна зауважила, що на форумі були присутні гості з Німеччини, Польщі, Литви, які ділились досвідом своєї бібліотечної роботи – це співпраця бібліотек і видавництв, фестивалі, музичні семінари на основі літератури, партнерські програми, презентації нових видань, тотальна комп`ютеризація бібліотек, розширення баз даних, електрона видача книг. Висновок один і стосується він не тільки України – бібліотека є чимось більшим, ніж позичальнею книг, вона стала майданчиком для спілкування та обміну інформацією в епоху стрімкого розвитку віртуального світу.

Провідний бібліотекар Запорізької обласної бібліотеки для юнацтва Головко Л.Г. висвітлила тему «Налагодження комунікацій», супроводжуючи свій виступ цікавою презентацією.

Бібліотекар I категорії Запорізької обласної бібліотеки для юнацтва Дворна Г.Б. провела тренінг на тему «Ефективні презентації». Природжений комунікатор, Ганна Борисівна дуже добре володіє аудиторією, знаходить підхід до кожного слухача, нікого не залишає байдужим, завжди надає потрібну, корисну та необхідну інформацію.

Після закінчення семінару бібліотекарі ПТНЗ виходили з почуттям натхнення, задоволення від отриманою інформації, впевненості в своїх знаннях, бажанням працювати.

Семінар в рамках проекту Twinning

18-19 лютого 2015 року на базі ДНЗ «Запорізьке машинобудівне вище професійне училище» в рамках проекту Twinning проходив семінар за участю датських експертів Сьорена Берга Кнудсена, Лене Рішеде, Ларса Шульца, Ганса Андерсена «Модернізація законодавчих стандартів та принципів освіти та навчання у відповідності до політики Європейського Союзу щодо навчання впродовж життя».

У роботі семінару взяли участь заступник директора Департаменту-начальник управління професійно-технічної, вищої освіти та кадрової роботи Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації Базь Олександр Станіславович, начальник відділу професійно-технічної, вищої та інноваційної діяльності Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації Прийменко Галина Володимирівна, заступник начальника управління кадрів АТ «Мотор Січ» Тишечко Віталій Володимирович, віце-президент Запорізької торгово-промислової палати Антонюк Дмитро Анатолійович, віце-президент ЗОСПП «Потенціал» Сапронов Валерій Іванович, директор Науково-методичного центру професійно-технічної освіти у Запорізькій області Паржницький Олександр Вікторович, представники професійно-технічних навчальних закладів Запорізької області.

Відкрив семінар виконуючий обов’язки директор Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації Захарчук Віктор Миколайович, який побажав всім учасникам семінару плодотворної роботи.

У ході роботи семінару розглядались питання застосування компетентностей під час виробничого навчання учнів на підприємстві, національної рамки кваліфікації, приклади очікуваних (цільових) професійних компетентностей, що застосовуються у професії «Промисловий технік», моделі розробки цільових компентентностей.

Експерти проекту довели, що компетентність є потенціальною здатністю особи діяти у певній ситуації та здатність особи діяти у конкретних контекстах.

Слухачі семінару з’ясували, що компетентність означає здатність застосувати свої знання у конкретних ситуаціях, розглянули три концепції цільових компетентностей.

Учасники семінару розглянули стандарти професійної освіти Данії, а саме «Верстатник систем автоматизованого проектування виробництва», «Перукарське мистецтво», «Промисловий технік».

Також присутні ознайомились з датською моделлю «Флексікьюріті» та дуальною системою професійної освіти.

Експерти разом із слухачами обговорили напрямки подальшого розвитку професійної освіти в Україні.

Семінар в рамках Проекту Твіннінг

4-5 лютого 2015 року на базі ДНЗ «Запорізьке машинобудівне вище професійне училище» в рамках проекту Twinning проходив семінар за участю датського експерта Флеммінга Олесена «Модернізація законодавчих стандартів та принципів освіти та навчання у відповідності до політики Європейського Союзу щодо навчання впродовж життя». Для роботи у семінарі були запрошені заступники директорів з навчально-виробничої роботи, методисти, старший майстер, викладачі спецдисциплін з 13-ти ПТНЗ області.

Роботу семінару розпочав директор Науково-методичного центру професійно-технічної освіти у Запорізькій області Паржницький Олександр Вікторович з побажаннями плідної праці.

У ході роботи семінару були розглянуті питання методології навчання на основі компетентнісного підходу, стилів викладання, фаз навчального циклу, критеріїв оцінки ефективності педагогічної діяльності.

Для виконання практичної частини були сформовані групи, які розробляли функціональну карту ринку праці, функціональні модулі, профілі компетентності для робітничих професій «токар», «декоратор вітрин», «штукатур», «електромонтер» тощо.

Підведення підсумків роботи від Департаменту освіти і науки облдержадміністрації провела начальник відділу професійно-технічної, вищої освіти та інноваційної діяльності Прийменко Галина Володимірівна. Вона зазначила що проведення семінару дуже своєчасне та націлила педпрацівників на подальшу роботу.

Участь представників системи ПТО Запорізької області в навчальному семінарі проекту Twinning

19-20 листопада 2014 року в Київському професійно-педагогічному коледжі імені Антона Макаренка було проведено навчальний семінар проекту Twinning «Модернізація законодавчих стандартів та принципів освіти та навчання у відповідності до політики Європейського Союзу щодо навчання впродовж життя» на тему «Система дуального навчання та залучення соціальних партнерів».

Для участі у семінарі були запрошені міжнародні експерти проекту Twinning, заступник директора департаменту розвитку трудового потенціалу та корпоративної соціальної відповідальності Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні Гармаш Анатолій Анатолійович, заступник генерального директора по зв’язкам з державними органами Федерації металургів України Колеснікова Олена Валеріївна, начальник відділення науково-методичного забезпечення професійно-технічної освіти Інституту інноваційних технологій і змісту освіти МОН України Паржницький Віктор Валентинович, завідувач сектору відділення науково-методичного забезпечення професійно-технічної освіти Інституту інноваційних технологій і змісту освіти МОН України Перегуда Наталія Ігорівна, наукові співробітники відділення науково-методичного забезпечення професійно-технічної освіти Інституту інноваційних технологій і змісту освіти МОН України, представники науково-методичних центрів та державних навчальних закладів України. Від Запорізької області в семінарі брали участь представник роботодавців заступник начальника управління кадрів АТ «Мотор Січ» Тишечко Віталій Володимирович, директор науково-методичного центру професійно-технічної освіти у Запорізькій області Паржницький Олександр Вікторович та заступник директора з навчально-виховної роботи ДНЗ «Запорізьке машинобудівне вище професійне училище» Шулепина Ганна Юріївна.

Семінар було підготовлено та проведено датською групою під керівництвом постійного радника проекту Twinning Анні Іда Вест.

Міжнародні експерти Проекту Twinning Сьорен Берг Кнудсен ознайомив учасників навчального семінару з поняттям «компетентність»; Ларс Шульц з застосуванням компетентностей під час виробничого навчання учнів на підприємстві, також було продемонстровано щоденник виробничого навчання та модель іспитів на здобуття рівня кваліфікованого робітника; Ганс Андерсен привів приклади очікуваних (цільових) професійних компетентностей, що застосовуються у професії «Промисловий технік » (що споріднено нашому «Верстатнику широкого профілю») та модель іспитів на здобуття рівня кваліфікованого робітника; Сьорен Берг Кнудсен ознайомив учасників семінару в загальних рисах з датською моделлю «Флексікьюріті» та дуальною системою професійної освіти; Лене Рішеде повідомила про компетентність із сталості довкілля та охорони навколишнього середовища, що застосовуються при здобутті професії «Перукар». Представник роботодавців Данії Мартін Росборг  зазначив погляд роботодавців на датську дуальну систему. Семінар було завершено діалогом про вплив дуальної системи професійної освіти та обговоренням пілотних проектів щодо впровадження дуальної системи в Україні.